Psy vhodné na canisterapiu.

Nedá sa hovoriť o plemenách, ktoré sú presne na to určené a naopak o plemenách, ktoré túto činnosť vykonávať nemôžu. Jedná sa hlavne o povahu jednotlivca. Dobrým terapeutom môžu byť aj veľké plemená psov ( nemecký ovčiak, labrador, či rôzne krížence).
Takýto pes musí spĺňať určité požiadavky ; nesmie byť agresívny, musí milovať ľudí bez obmedzenia, nesmie byť zákerný, nervózny či bojazlivý, má byť poslušný, spoľahlivý
, s dobráckou a vyrovnanou povahou. Musí mať platné očkovanie a odčervenie. Mal by byť vždy umytý, s ostrihanými pazúrmi a bez parazitov.
Preto, ak už sme rozhodnutí, že sa tejto terapii chceme venovať, už pri kúpe šteniatka - nášho budúceho terapeutického psa hľadáme pokojné, priateľské šteniatko. potom ho na jeho úlohu postupne pripravujeme - vodíme ho na rôzne akcie, kde sú ľudia, doprvané prostriedky, do väčších miest, aby sa nebálo hluku. Avšak canisterapeutickým psom sa môže stať aj pes dospelý. Musí len so svojim majiteľom zložiť skúšku a prípravu a doučiť sa dôležité postupy.
v praxi je nutné rešpektovať sympatie klientov. Nie každému je príjemné, keď mu po kolenách skáče pes menšej rasy, ako aj iný môže trpieť fóbiou z veľkých psov.
Je dobré, ak pes ovláda "komediantské triky" ako daj labku, chôdza pomedzi nohy, popros a podobne.